Vážené účastnice a vážení účastníci kampaně Hodiny Země,
v minulém roce (2019) jste se jako obce, jednotlivci, památky, firmy či podniky aktivně zúčastnili kampaně Hodina Země. Celosvětová událost na ochranu klimatu se koná i letos odehraje v sobotu 28. března 2020 od 20.30 do 21.30 hodin. K Hodině Země se připojují všichni, kdo si uvědomují naše ohrožení klimatickou krizí způsobenou zejména používáním fosilních paliv – uhlí, ropy, zemního plynu. Důsledkem je i extrémní počasí – vlny veder, sucho, přívalové povodně, suchem oslabené lesy napadené kůrovcem.
V loňském roce došlo k nebývale velkému vzestupu občanského zájmu o klima, v čele se studenty. Ti zorganizovali několik globálních stávek, které se konaly i na řadě míst v ČR. Cílem bylo přimět politiky k důslednějšímu snižování emisí. Obce a vlády po světě vyhlašují stav klimatické nouze. Je to rozhodnutí místních nebo státních orgánů, kterým prohlašují, že existuje klimatická krize a že dosavadní opatření k zastavení globálního oteplování nejsou dostatečná. V ČR se zatím zapojily dvě pražské městské části.
V prosinci 2019 představila Evropská komise Zelenou dohodu pro Evropu. Jejím cílem je, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Měla by zajistit přechod na udržitelnější, ekologičtější hospodářství. Bude vyžadovat zodpovědnou klimatickou politiku na všech úrovních, včetně obcí. Klimatická koalice právě vydává brožuru Klimatická krize. Mýty a fakta o stavu planety. Smyslem je vysvětlit, proč se mají nutná opatření pro ochranu klimatu zavádět. Stáhněte si ji https://klimatickakoalice.cz/klimaticka-krize-myty-a-fakta.pdf
Města a vesnice tradičně při Hodině Země dávají symbolickým gestem najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. Zhasínají veřejné osvětlení, či osvětlení památek a veřejných budov. V ČR se k akci vloni připojilo rekordních 165 obcí, včetně 13 statutárních měst. Zhasla například Petřínská rozhledna, radniční věž v Ostravě nebo plzeňská katedrála.
Připojte se letos a registrujte se prosím na stránce www.hodinazeme.cz. O postoji vaší obce k ochraně klimatu se tak dozví nejen veřejnost a vaši občané, další obce, ale i média. Hodinu Země 2020 můžete využít i k propagaci aktivit, které Vaše obec dělá pro ochranu životního prostředí. Možností je mnoho: úspory energie a větší využití obnovitelných zdrojů, ekologicky šetrný provoz zřizovaných institucí, sběr biologického odpadu, podpora cyklistické a pěší dopravy, péče o zeleň atd. Váš klimatický závazek uveďte také v registračním formuláři.
Pokud se připojujete jako jednotlivec, zkuste vás případný závazek propojit s výpočtem vaší uhlíkové stopy. Jednoduchá kalkulačka http://www.uhlikovastopa.cz/kalkulacka vám spočítá, jaká je vaše osobní uhlíková stopa. Je v ní pěkně vidět, jaký podíl hrají jednotlivé činnosti (bydlení, nákupy, doprava, potraviny) a i se dá simulovat, o kolik případně klesne vaše uhlíková stopa, když si dáte nějaký konkrétní závazek a ten splníte.
Další informace (včetně plakátu), najdete na stránkách www.hodinazeme.cz. Dotazy prosím pište na adresu hodinazeme@veronica.cz.
Děkujeme Vám a těšíme se na spolupráci!
Last modified: 2. 3. 2020